Sayfalar

Translate Blog

25 Eylül 2019 Çarşamba

Google Blogger ile TR'li Domain Kullanımı

Şahıs adına alınan TR uzantılı domain isimleri nic.tr adresinden uygun fiyata alınabilmektedir. 2019 yılı itibari ile 5 yıllığı toplam 50TL'ye geliyor. Aldığınız domain'i blogger'da kullanmak istediğinizde ise çeşitli zorluklarla karşılaşıyoruz. Çünkü nic.tr CNAME yönlendirmeleri yapmamakta. Daha doğrusu bu ayarları girilecek bir yeri bulunmamakta.

Bu sebeple TR uzantılı web sitelerinizi öncelikle mevcut bir hostinge yerleştirmeniz lazım. En ucuzundan bir hosting bulun ve dns yönlendirmelerinizi nic.tr adresinden bu hostinge uygun şekilde yapın. Bu ayarların kabul görmesi biraz zaman alacaktır. Hostinginize bağlı ama yaklaşık en geç 24 saat.

Ardından Blogger'ın ayarlarını açın ve Temel Ayarlara gelin.
Yayıncılık başlığı altındaki blog adresi kısmında bulunan düzenle butonuna tıklayın.


Düzenleye tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada önemli olan 2 satır veri var. Birincisi www ve karşısındaki ghs.google.com adresi ile
bir kod ve karşısında o kod ile başlayan diğer google adresi. Bunları kullanacağız.


Ekranda gördüğünüz alana web sitenizin www li olacak şekilde adını yazın, kaydete bastığınızda işe yaramayacaktır. Öncelikle google'un bazı bilgilerini hostinginizin DNS ayarlarına girmemiz gerekiyor. nic.tr ile bir işimiz kalmadı artık, hostingi aldığınız CPANEl'i açın ve DNS kısmını bulun, cpanelde bunun adı Zone Editor.


Zone Editörde Yönet'e tıklayalım.Yönet sayfasında Kayıt Ekle butonundan CNAME Record'a tıklayın.
www.muratatasoy.com.tr adresinizi google size vermiş olduğu ghs.google.com adresine yönlendirin. Yani sol tarafa www li adresiniz sağ tarafa google verdiği adres.


İkinci olarak da google bize verdiği ikinci satırdaki kod ve adresi kullanrak ikinci bir yönlendirme daha yapmalıyız. Yine bir CNAME ekleyelim. sol tarafa kodlu site adınız, sağ tarafa ise kodlu googleun verdiği adresi yapıştırın ve kaydedin.

Bu iki CNAME yönlendirmesini eklediysek bende 30dk-60dk arası süren ama en fazla 24 sürecek bir bekleme sonrasında yönlendirmeleriniz yapılmış çalışır hale gelecektir. Çalışır hale geldiğinde blogger Temel Ayarlara giriş yapın ve önünde www olan .tr li adresinizi ilgili alana yazıp kaydet butonuna basın. Hata verirse CName yönlendirmeleriniz daha aktif olmamış demektir. Biraz daha bekleyin ve sonra tekrar deneyin.

www girmeden yazdığınız adresleri de www'li olana yönlendirmeniz gerekecektir.
Bunun için Cpanel'de Yeniden Yönelendirmeler'e tıklayın ve aşağıdaki gibi formu doldurun.


Ekle butonuna basın ve işlem hemen gerçekleşecektir. Artık kendi google blog sayfanız sizin adınız ile açılacaktır. İyi yayınlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Feel free to ask